Premýšľali ste nad tým ako k tomu prichádza, že jeden rok je veľmi obľúbená fialová a ďalší napríklad sivá? Obľúbenosť farieb ale aj farby ako takej nevzniká náhodou.

Svetoví dizajnéri sa pred začiatkom sezóny pravidelne stretávajú a rozhodujú o tom, ktoré farby budú populárne nasledujúcu sezónu. Od ich rozhodnutia sa potom neodvíja len farebnosť oblečenia, ale aj ďalších vecí, napríklad školských vecí, bytových doplnkov alebo aj dentálnych potrieb.

. MÓDA ČI FAREBNÁ TYPOLÓGIA?

Prieskumy ukazujú, že ženy si najčastejšie vyberajú farbu svojho oblečenia a doplnkov podľa módy a farebnej typológie (farieb, ktoré im pristanú k ich farebnému typu). Zistiť o svojom farebnom type viac  je užitočné, pretože farby vás môžu rozžiariť, ale tiež „zhasnúť“.  A to nie len po vizuálnej stránke.

. VPLYV FARIEB NA NAŠU NÁLADU

Hoci tomu málokedy prikladáme význam, farby majú vplyv na našu náladu a zdravie.  Môžu nás upokojiť, aj dodať energiu.  Dokážu zlepšiť našu koncentráciu, alebo naopak – oslabiť naše schopnosti. Mali by sme si ich preto vyberať nie len podľa módy a farebného typu, ale aj podľa situácií ktoré nás v daný deň čakajú.

. AKO SI VYBRAŤ TIE SPRÁVNE?

„Liečba farbami“ sa netýka len toho, čo si oblečieme. Môžeme začať variť farebnejšie jedlá, či kúpiť si do kancelárie farebné doplnky.  Aké farby zvoliť? Môžete vyberať intuitívne a zvoliť tie, ktoré na vás pôsobia príjemne. Alebo sa spoľahnite na výskumy a inšpirujte sa tabuľkou nižšie.

. AJ TU PLATÍ STARÉ DOBRÉ – MENEJ JE VIAC

Nezabudnite však na to, že „menej je viac“ a s farbami to nepreháňajte.  Ak si chcete rozžiariť deň, nemusíte sa zahaliť od hlavy po päty do žltej 🙂 Postačí ak si v povzbudzujúcej farbe vyberiete malé doplnky – pero, šatku, alebo hoci zubnú kefku.

Teraz už dosť teórie,  poďte na vlastnej koži vyskúšať, ako vám farby dokážu rozžiariť deň!

. PREHĽAD VPLYVU FARIEB

. BIELA

je neutrálna, evokuje pocit čistoty ale aj chladu. Spája sa so svetlom, pokojom, čistotou, ľahkosťou a bezpečnosťou, ale i slobodou a nezávislosťou. Majú ju radi ľudia vyrovnaní, sebavedomí a otvorení. Odmietanie bielej farby môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania.

. ŽLTÁ

stimuluje činnosť mozgu, vyvoláva aktivitu a odolnosť voči únave. Je vhodná vždy, keď potrebujete zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu, pomáha odstraňovať duševnú únavu. Žltú majú radi ľudia spontánni, plní nádejí a očakávaní. Tým, ktorých nádej sklamala, pripadá žltá príliš výrazná a jej odmietanie prezrádza sklamanie.

. ORANŽOVÁ

zjemňuje a zároveň spája vplyv žltej a červenej. Je farbou kontrolovanej vášne, pozitívnej energie a vytrvalosti. Posilňuje, ale neznepokojuje (ako červená). Vyvoláva pocit radosti, predstavu slnka a tepla.

. RUŽOVÁ

je farbou sentimentality a detstva, prináša do života dôverčivosť a jemnosť.  Symbolizuje lásku a zaľúbenosť, nie vášeň. Bledý odtieň ružovej pôsobí tak upokojujúco, že veľa policajných staníc v USA ju používa v celách na zadržanie podozrivých.

. ČERVENÁ

má na ľudí fyzický vplyv. Môže dodať energiu a nadchnúť, no vo väčšom množstve tiež zvýšiť stres, adrenalín, krvný tlak a dokonca hladinu cukru v krvi. Červená je impulzívna a podporuje konanie: zvyšuje rozhodnosť, ale tiež vášeň a túžbu. Červenú používajte naozaj opatrne 🙂

. FIALOVÁ

kombinuje v sebe chlad modrej s teplom červenej.  Je inšpirujúca a podporuje tvorivosť. Pohľad na ňu evokuje v ľuďoch múdrosť, dôstojnosť a diplomaciu, ale tiež nezávislosť,  ambície a tajomnosť. Fialovú farbu zvyknú voliť ľudia uzavretí a originálni, často je obľúbenou farbou umelcov.

. MODRÁ

je farbou pokoja a vyrovnanosti. Predstavuje vernosť, dôveru, tradíciu a uprednostňujú ju ľudia, ktorí nemajú radi zmeny. Často ju odmietajú ľudia, ktorí majú strach z vlastného vnútra, alebo ktorí nie sú spokojní so svojimi vzťahmi.  Na fyzickej úrovni pôsobí  modrá farba blahodárne pri horúčkach, hystérii, zápaloch. Mali by sa ňou obklopovať ľudia impulzívni, nervózni a naopak – vyhýbať by sa jej mali ľudia depresívni a melancholicki. 

. ZELENÁ

je farbou pokoja a prírody, spája sa s harmóniou, mladosťou a sviežosťou. Podporuje stabilitu a vytrvalosť. Na fyzickej úrovni posilňuje zrak a pozitívne ovplyvňuje mozog a oči. Napomáha koncentrácii a navodzuje pocit istoty a bezpečia. Majú ju radi ľudia odvážni, tvoriví, a samostatní, ktorí často vedia viesť iných, no chýba im prispôsobivosť.

. ČIERNA

spája sa so silou a autoritou, je vnímaná ako strohá a elegantná. Priveľa čiernej pôsobí depresívne, vyvoláva pocit choroby a nevoľnosti. Je výbornou kontrastnou farbou na zvýraznenie predmetov, pričom použitá stopovo vytvára napätie a dynamiku. Uprednostňujú ju rebeli, samotári a ľudia, ku ktorým je ťažko preniknúť. Ale je to i farba ľudí originálnych s nadpriemernými schopnosťami a vlastným vnútorným svetom. Mali by sa jej však vyhýbať ľudia depresívni.

. NÁŠ TIP

Vyskúšajte švajčiarske profesionálne zubné kefky TELLO – NOVINKU na slovenskom trhu v kombinácii s vašou obľúbenou značkou zubnej pasty. Tieto kefky sú pre dospelých k dispozícii vo verzii Ultrasoft, Soft a Medium. Pre deti existuje DETSKOJEMNÁ verzia TELLO kids.

 

Článok vytvorený v spolupráci s ambulanciou dentálnej hygieny be DENTAL.