Mnohí z nás si volia pastu podľa aktuálneho problému – na zapálené ďasná, na citlivé zuby, pre väčšiu belosť a podobne. Iní sa držia hlavne toho, aby mala pasta dostatočné množstvo fluoridu. Vedeli ste však, že pri výbere pasty by ste si mali všímať aj jej číslo RDA?

. RDA?

RDA v podstate znamená abrazitivu – voľne by sme to mohli preložiť ako píling na zuby. Doslovný význam tejto skratky je Relative Dentin Abrasivity, čo by sme mohli voľne preložiť ako „relatívna zubná abrazivita“ ). Silne abrazívna pasta pôsobí na sklovinu doslova ako peeling a môže ju nenávratne narušiť. Pri číslovaní RDA platí, že čím vyššie číslo pasta má, tým vyššia je jej abrazivita. Aké čísla by ste mali hľadať?  Jednoduchou odpoveďou je – tie menšie.

. ČÍM MENEJ TÝM LEPŠIE

V obchodoch samozrejme nájdete aj pasty, ktoré RDA na obaloch vôbec neuvádzajú. Je na vás či sa rozhodnete kupovať ich bez tejto informácie. Ak zapátrate medzi pastami, ktoré toto označenie majú, pravdepodobne nájdete aj také, ktoré majú RDA okolo 200. Týka sa to najmä bieliacich zubných pást, ktoré fungujú na mechanickom princípe a snažia sa zuby vybieliť „oškrabaním“. Veľmi často však spolu s nechceným zafarbením zubu oškrabú aj mikroskopické kúsky skloviny.

Ak máte nepoškodenú sklovinu a pri čistení na zuby používate správnu techniku bez zbytočného tlaku, môžete si zvoliť pastu, ktorej RDA je menšie ako 100. Ak máte citlivé zuby, bude lepšie ak pohľadáte také, ktorých RDA je pod 50.

. JE ZUBNÁ PASTA VÔBEC POTREBNÁ?

Zubná pasta je v podstate kozmetická záležitosť. Pre mnohých z nás je príjemným doplnkom ranných a večerných „kúpeľnových rituálov“. Určite to nie je zázračný „lektvar“ ktorý nás švihnutím prútika zbaví všetkých problémov a neduhov aj keď reklama sa nám snaží nahovoriť pravý opak.

V súčsnosti čoraz viac odborníkov odmieta zubné pasty s obsahom SLS, ktoré sú stále štandardnou súčasťou bežných zubných pást.

. SLS

… alebo Sodium Lauryl Sulfate. Účinná, lacná a v tejto dobe (bohužiaľ) ešte stále bežná súčasť mnohých kozmetických prípravkov. Nájdete ju v šampónoch, sprchovacích géloch, tekutých mydlách alebo zubných pastách. Dá sa povedať, že je to taký „chemický superman“. Extrémne lacný a dokonale účinný! Pre tieto jeho vlastnosti si ho obľúbili „skoro“ všetci tradiční výrobcovi kozmetiky. Je to PÁN DOKONALÝ – dokonale pení a dokonale čistí!

Na druhej strane je to významný dráždivý činiteľ, ktorý u citlivejších jedincov dokáže podráždiť sliznicu a jazyk a môže spôsobovať afty. A čo je dôležité! Štúdia z fakulty medicíny na University of Georgia ukázala, že sulfáty ako také (a SLS obzvlášť) májú schopnosť preniknúť do očí a systémových orgánov ako mozog, srdce a pečeň u dlhodobo sa tam ukladať. A toto ukladanie v tkanivách je podmienené dlhodobým a pravidelným používaním týchto kozmetických prípravkov.

O SLS sa dá napísať v pohode jeden samostatný článok a preto sa k nemu ešte určite vrátime. Vráťme sa teraz preto späť k „meritu“ veci 🙂

. NÁŠ TIP

Vyskúšajte švajčiarske profesionálne zubné kefky TELLO – NOVINKU na slovenskom trhu v kombinácii s vašou obľúbenou značkou zubnej pasty. Tieto kefky sú pre dospelých k dispozícii vo verzii Ultrasoft, Soft a Medium. Pre deti existuje DETSKOJEMNÁ verzia TELLO kids.

 

Článok vytvorený v spolupráci s ambulanciou dentálnej hygieny be DENTAL.