K správnemu umývaniu zubov nájdete na internete množstvo návodov. Nie je preto prekvapením, že veľa ľudí si už čistí zuby správnou technikou. Prečo sa im teda zuby aj naďalej kazia? Chýb, ktoré ľudia pri starostlivosti o zuby robia a ktoré kazivosť spôsobujú, je viac. My si dnes spomenieme jednu, ktorá patrí medzi najbežnejšie, no ktorú môžete veľmi rýchlo napraviť. Ak budete používať správnu techniku NA SPRÁVNYCH MIESTACH 🙂

 

. SPRÁVNE MIESTA

Mnoho ľudí čistí svoje zuby len na ploche a nezachádza kefkou až pod ďasná. Pritom práve toto miesto je dôležité. Keďže každý zub je vypuklý, jeho plochu si prirodzene čistíme počas dňa – keď jeme, rozprávame, prechádzame jazykom po zuboch. Avšak v mieste kde zub začínajú prekrývať mäkké tkanivá sa nachádza žliabok, v ktorom sa usádzajú zvyšky potravy z ktorých sa následne môže vytvoriť plak a zubný kameň. Tie môžu spôsobiť nie len kaz na zubnom krčku, ale tiež zápal ďasien. Zapálené ďasná stále viac ustupujú, čo časom môže viesť až k parodontitíde a definitívnej strate zubov.

 

. SPRÁVNA KEFKA

Je dôležité používať pri čistení zubnú kefku s čo najhustejšie osadenými, zaoblenými a dostatočne mäkými vláknami, ktoré sa dostanú aj do žliabkov, no nepoškodia ďasná. Hoci tvrdé zubné kefky môžu vyvolávať dojem lepšie vyčistených zubov, v skutočnosti narúšajú sklovinu a obnažujú zubné krčky.

 

. NÁŠ TIP

Vyskúšajte novú značku švajčiarskych profesionálnych zubných kefiek TELLO na slovenskom trhu. Tieto kefky sú pre dospelých k dispozícii vo verzii Ultrasoft, Soft a Medium. Pre deti existuje detská verzia TELLO kids.

Článok vytvorený v spolupráci s ambulanciou dentálnej hygieny be DENTAL.