Zubné kazy? Vedeli ste, že každé dieťa (až na veľmi vzácne výnimky) dostáva do vienka zdravý chrup? Je to tak, zlé zuby sa nededia. Dedia sa len zlé návyky, ktoré vedú k ich kazivosti. Ak už nejaké plomby máte, nezúfajte – poradíme vám tri jednoduché pravidlá, vďaka ktorým sa ďalším dokážete vyhnúť.  

. PREVENCIA

Prvú prehliadku vďaka starostlivým mamičkám dieťa zvyčajne vždy absolvuje. S pribúdajúcim vekom sa však situácia mení a k zubárovi alebo dentálnej hygieničke prichádza stále menej dospievajúcich/ tínedžerov ako aj dospelých. Pritom prevencia je lacnejšia a nebolí. Alebo bolí oveľa menej 🙂 Pri pravidelnej návšteve odbornej ambulancie sa problém odhalí v začiatkoch a vŕtanie menšieho kazu je logicky menej bolestivé a určite menej finančne náročné.  

. DENTÁLNA HYGIENA

DOMÁCA

Zahŕňa pravidelné čistenie zubov optimálne 2x denne. Jej základom by mala byť kvalitná zubná kefka, zubná pasta a pomôcky na čistenie medzizubného priestoru. Na výbere zubnej kefky si dajte záležať, nakoľko pomer dôležitosti tvorí minimálne z 80% práve kvalitná zubná kefka a asi len 20% zubná pasta. Ak hovoríme o efektívnosti dentálnych pomôcok, tak na prvom mieste je zubná kefka, potom medzizubná kefka, solo kefka a rebríček dentálnych pomôcok uzatvára zubná niť (aj keď samozrejme, každá z týchto pomôcok má špecifickú úlohu).

ODBORNÁ

Odbornú dentálnu hygienu by ste mali absolvovať minimálne raz do roka. Dentálna hygienička (ale existujú aj dentálni hygienici dámy 🙂 ) pri nej z vašich zubov odstráni usadený zubný kameň, plak a pigmenty a ochráni ich tak pred zubným kazom, gingivitídou (zápalom ďasien) a parodontitídou (stratou kosti).  

. STRAVA

Hoci sa pri prevencii zubných kazov najčastejšie spomína čistenie, zdravá strava je nemenej dôležitá. Základom je čo najviac obmedziť stravu s vysokým obsahom cukru a kyselín. Tie spôsobujú poškodenie skloviny a následný vznik zubného kazu. Pri nápojoch nepatria do rizikovej kategórie len koly či sýtené sladké nápoje, ale napríklad aj ovocné džúsy, ľadové čaje alebo ocot. Malou pomôckou na elimináciu ich vplyvu je používať pri pití slamku. Významnou pomocou je nahradiť ich zdravou a sviežou čistou vodou. 🙂   Zubné kazy nie sú nevyhnutné a niekedy stačí urobiť len malé zmeny, aby sme sa im vyhli. Samozrejme existujú aj ďalšie zaujímavé informácie, ktoré vám môžu pomôcť k žiarivému úsmevu. O tom však až v ďalšom článku… 🙂